Magazine

Savings hidden in the waste. How to earn money in crisis?

21. 10. 2020 The first wave of the pandemic crisis has not yet passed and we are already facing the second one. The economy fell by 4.4% y/y and many companies ceased to exist. Therefore, not only companies but also cities and municipalities have to look for other areas in which they can save finances more than ever before. Those who did not cope with the lack of capital in the spring will probably not be able to avoid it now. One of the savings options is the transition to a circular economy that can save tens of thousands of euros. What to do for a smooth transition to circular business? And how much did others save?

More

Webinar Summary: Waste Management That Actually Makes Money

20. 5. 2020 On May 20th, a webinar "Waste Management That Makes Money" was organized by Cyrkl. The central topic of the webinar was how to combine, on the one hand, reducing the costs of waste management in companies and, on the other hand, reducing the impact on the environment. Vojtěch Pilnáček, a senior waste expert at Cyrkl, presented 5 principles at the webinar that can be achieved. The path to financial savings and reduction of the environmental burden leads through circular waste management, in which we monitor not only the necessary legislation, but also the minimization of waste generation, because we know its true value.

More

Savings in Times of Crisis? Companies Focus on Waste Management

18. 5. 2020 Under the influence of the difficult current financial situation, many companies are beginning to take the path of circular waste management. While ecology and enviromental awareness may be the motivation for some, the predominant reason is now to seek financial savings. In particular, CSR managers of multinational companies find an interesting way in circular waste management to link sustainability goals and make a sacrifice on the altar of corporate savings in times of budget savings. From our experience, this is the way for saving your company couple of thousands EUR and at the same time save several hundred thousand tons of CO2 for this planet

More

The EXPANZE program from ČMZRB also supports waste processors

6. 5. 2020 The Czech-Moravian Guarantee and Development Bank (ČMZRB), in cooperation with the Ministry of Industry and Trade and the Environment, has agreed to support small and medium-sized enterprises operating in the field of waste management. From mid-August 2019, companies that use waste materially and energetically can draw preferential financing from the EXPANZE program for their development and financing of operating activities, both in the form of guarantees and interest-free loans.

More

3D recycled Filament as an Opportunity for Waste Recovery

23. 4. 2020 The 3D printing industry is one of the most interesting industries due to its speed and ability to grow. In 2018, the market was worth $ 10 billion, and in 2024 it is projected to climb to $ 35 billion. Europe is the continent that has the largest share in this business, after North America. 3D printing is used in many industries, from the military industry to medicine and energy to construction. We have therefore decided to introduce you to the use of waste and recycled in 3D printing.

More

(CZE) Nakládání s odpady v době korona pandemie - návod zdarma!

6. 4. 2020 Odpady se produkují nehledě na krizi a stále je s nimi potřeba nakládat. V krizi je však potřeba dbát nouzového stavu a z něj plynoucích opatření. Připravili jsme pro vás přehledný návod, co vše musíte dodržet ale i jaké úlevy si pro vás nachystal v této situaci český stát.

More

(CZE) Z nuly na sto. COLORE na cestě za cirkulárním regionem Evropy

10. 3. 2020 Na začátku února se vydala komise složená z pracovníků Středočeského inovačního centra a expertů na cirkulární ekonomiku do Holandska v rámci projektu meziregionálního předávání informací COLORE. Cílem byla výměna znalostí a zkušeností, ale také objevení, jak se z relativně chudé východní části Holandska stala mezinárodní chlouba a cirkulární region celé Evropy.

More

(CZE) Papír v krizi? Ne, pokud máte kvalitní partnery

13. 2. 2020 V České republice dokážeme recyklovat pouze 17 % veškerého spotřebovaného papíru za rok. Přes 80 % vysbíraného papíru putuje ke zpracování do zahraničí. A zde začíná náš příběh s krizí na papírovém trhu, která nás nedávno postihla.

More

(CZE) Uniklý dokument ukazuje budoucnost odpadů v EU

10. 2. 2020 V nedávno uniklém dokumentu Evropské komise, který přinesl web Euractiv.com, najdeme konkrétní kroky, kterými hodlá Komise v následujících letech prosazovat uhlíkovou neutralitu kontinentu a přechod na cirkulární ekonomiku.

More

(CZE) Veřejné peníze proudí do cirkulace odpadů

22. 1. 2020 S příchodem nového roku se otevřelo několik nových příležitostí pro získání dotační podpory. V tomto článku se zaměřím na ty, jež mají za cíl zlepšit stav životního prostředí.

More

Cyrkl in the media